Jak pielęgnować drzewko bonsai?

0 głosów
31 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2015 w Dom i ogród przez użytkownika Wika
Bardzo podobają mi się miniaturowe drzewka bonsai. Wiem że można gotowe kupić w wielu sklepach jednak chciałbym bardzo samemu takie wyhodować - wiem że jest z tym dużo pracy. Jak się do tego zabrać aby drzewko ładnie wyglądało i wyrosłe własnie na miniaturkę ?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 24 lutego 2016 przez użytkownika Magda (6,120)

Pielęgnacja drzewka bonsai jest bardzo trudna i wymaga stałego pamiętania o wielu istonych czynnościach. Oto skrót najważniejszych wskazówek dotyczących zajmowania się tym niesamowitym drzewkiem.

  1. Podlewanie – ziemia dla bonsai powinna być stale wilgotna. Z tego powodu wielu hodowców poleca posadzenie w doniczce mchu, który będzie utrzymywał wilgoć. Należy je podlewać raz dziennie a w trakcie trwania upałów dwa razy dziennie.

  2. Przesadzanie – za przesadzenie bonsai powinniśmy się zabrać na wiosnę, najlepiej w marcu lub kwietniu. Częstotliwość przesadzania uzależniona jest od tego ile lat ma nasze drzewko oraz jaki to gatunek. Jeśli mamy młode drzewko należy je przesadzić co dwa lata. Jeśli starsze iglaste to co 5 lat, jeśli starsze liściaste to co 3 lata.

  3. Nawożenie –płytkie donice sprawiają, że roślina już po krótkim czasie potrzebuje regularnego i intensywnego nawożenia. Stosujemy odpowiedni nawóz do gatunku drzewka, jednak silnie rozcieńczony.

  4. Bonsai należy regularnie przycinać i formować. Korzeni nie przycinamy zanadto aby nasza roślina mogła się swobodnie żywić. Początkowo warto usuwać niepotrzebne pędy ręcznie gdyż sekator lub nożyczki mogą powodować usychanie gałązek.

  5. Ustawienie – bonsai będzie się dobrze czuć w miejscu dość znacznie zacienionym. Światło powinno tu docierać tylko na kilka godzin w ciągu dnia i to najlepiej w godzinach przedpołudniowych.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 16 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Danka
0 głosów
1 odpowiedź 16 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Henia
0 głosów
1 odpowiedź 30 wizyt
pytanie zadane 1 września 2015 w Dom i ogród przez użytkownika Krystyna
0 głosów
1 odpowiedź 30 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2015 w Dom i ogród przez użytkownika Matylda
0 głosów
1 odpowiedź 19 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2015 w Dom i ogród przez użytkownika Izabela
asd

...