Jak sadzić i pielęgnować tuje ?

0 głosów
27 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2015 w Dom i ogród przez użytkownika Zuzanna
Mam domek z ogródkiem i chciałbym odgrodzić się od moich sąsiadów - najlepiej żeby ładnie to wyglądało. Zdecydowałam się na zakup tuj - jednak nie wiem jakie z nich wybrać i w jaki sposób je potem pielęgnować aby ładnie rosły ?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 24 lutego 2016 przez użytkownika Magda (6,120)

Tuja jest bardzo popularnym drzewkiem o kształcie stożka. Jest wiecznie zielone. Można je z powodzeniem uprawiać na każdej glebie. Jej wzrost to około pół metra na rok. Osiąga rozmiary do 18 metrow wysokości i 9 rozpiętości.

  1. Tuje sadzi się mniej więcej 6 tygodni przed ostatnim przymrozkiem. Jeśli drzewko zostanie tak wcześnie posadzone z łatwością przyzwyczai się do zmiennego klimatu.

  2. Korzenie drzewka przed posadzeniem nie powinny zostać przesuszone, gdyż grozi to jego nie przyjęciem się. Wstawmy je do wiaderka z wodą lub regularnie oblewajmy korzenie wodą.

  3. Aby posadzić tuje przygotowujemy na nie miejsce w którym w promieniu około 50 cm nie będzie innych roślin, chwastów ani trawy, aby nie musiało walczyc o składniki odżywcze. Dołek w ziemi powinien być mniej więcej dwa razy większy od korzeni jakie widzimy. Tuje delikatnie wkładamy w dziurę w ziemi, rozkładamy korzenie uważając aby ich nie uszkodzić. Nastepnie zasypujemy ziemią z ogrodu i dobrze uklepujemy. Wokół pnia umieszczamy ściółkę z recyklingu, korę lub trociny czy mech. Zapobiegnie to pojawianiu się chwastów i wspomoże odpowiednie nawodnienie.

  4. Tuje należy często i regularnie podlewać. Jest to roślina która lubi wokół swoich korzeni stale mieć wodę, tak więc szczególnie jeśli jest susza często ją podlewaj.

  5. Wiosną i latem stosuj odpowiedni nawóz zgodnie z instrukcja z opakowania.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 25 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Henia
0 głosów
1 odpowiedź 42 wizyt
pytanie zadane 1 września 2015 w Dom i ogród przez użytkownika Krystyna
0 głosów
1 odpowiedź 32 wizyt
pytanie zadane 25 sierpnia 2015 w Dom i ogród przez użytkownika Kornelia
0 głosów
1 odpowiedź 31 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2015 w Dom i ogród przez użytkownika Izabela
0 głosów
1 odpowiedź 25 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Danka
zxc

...