Jak zrobić zielnik?

+2 głosów
42 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2015 w DIY przez użytkownika Weronika
Chciałabym wykonać ładny zielnik - jakie są najlepsze sposoby na jego zrobienie aby wyglądał efektownie ?

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 24 lutego 2016 przez użytkownika Magda (6,120)

Zielnik to popularne zadanie domowe dla dzieci w szkole podstawowej zlecane im przez nauczycieli przyrody na wiosnę. Jednak wykonanie zielnika, a przynajmniej pomoc w tym przedsięwzięciu często spada na rodziców. Jak więc wykonać ładny i jednocześnie ciekawy zielnik?

Zielnik jest albumem / zeszytem, w którym dziecko prezentuje ciekawe rośliny. Jego podstawowym założeniem jest nauczenie najmłodszych rozpoznawania podstawowych rodzajów roślin oraz ziół.

Potrzebne rzeczy : pomoce naukowe (Internet, encyklopedia), klaser lub zeszyt, album lub sztywne kartki papieru, które szczepimy z użyciem dziurkacza i wstążki. Mocny klej lub taśma klejąca. Rośliny i zioła, które będą stanowiły elementy naszego zielnika, artykuły plastyczne (kredki, pisaki itp.). Cienkie papierowe serwetki.

Jak to zrobić? Rośliny, które umieścimy w zielniku warto sukcesywnie zbierać już wcześniej. W zależności od tematyki zielnika na jaką się zdecydujemy (jeśli szkoła pozostawia dowolność) lub jaki temat mamy narzucony potrzebne będą nam różne rośliny. Możemy stworzyć zielnik prezentujący jesienne liście, rośliny kwitnące wokół nas i każdy jaki przyjdzie nam do głowy.

Po doborze tematu robimy listę elementów które mają znaleźć się w naszym zielniku. Pozwoli nam to nie pominąć żadnej ciekawej rośliny.

Przygotowujemy okładkę – musi się na niej znaleźć tytuł zielnika, krótko opisujący jego zawartość, imię i nazwisko oraz klasa, do której uczęszcza nasze dziecko.

Po zebraniu wszystkich roślin jakie umieścimy w zielniku musimy je ususzyć. Nie poleca się wkładania ich bezpośrednio między kartki książek, gdyż są wilgotne i papier mógłby ulec znacznemu zniszczeniu. Ładnie układamy listki im kwiaty i wkładamy je w szare strony zwykłych gazem i następnie do grubej księgi i przygniatamy kilkoma kolejnymi. Tak suszymy kilka dni. Rośliny powinny być oczyszczone i nie zgniłe, gdyż będą wówczas brzydko wyglądać w naszym zielniku i ocena może być gorsza.

Każdą z roślin umieszczamy na osobnej stronie naszego albumu z grubych kartonowych kartek za pomocą kleju lub taśmy klejącej, lub wkładamy do gotowego klasera. Cienkie białe serwetki wklejamy na skraju stron jako zabezpieczenie przed zniszczeniem, tak jak wygląda to w albumach starszego typu.

Przy każdej roślinie umieszczamy jej właściwą nazwę zaczerpniętą z odpowiedniego źródła naukowego. Możemy wypisać też kilka dodatkowych interesujących informacji.

0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2016 przez użytkownika kotek45 (2,470)
Zaopatrz się w zeszyt. Najlepiej formaty A4 lub B5. Koniecznie by miał czyste karki i ładną okładkę, najlepiej z motywem kwiatów, ziół. Jeśli potrafisz to okładkę możesz wykonać sama.

Zbieraj kwiaty, liście, zioła.. Wszystko co chcesz by było w zielniku. Wkładaj roślinę między kartki np książki telefoniczniej, zamknij książkę i przygnieć go czymś ciężkim(np. kilka tomów encyklopedii).

W między czasie poszperaj w internecie lub książkach informacji o danej roślinie. Jeśli masz bardzo ładne pismo napisz z prawej strony nazwę rośliny polską i łaciną oraz kilka informacji o roślinie np. w jakim rejonie Polski rośnie czy kiedy zakwita.

Kiedy skończysz wypisywać informację o roślinach, sprawdź czy rośliny już się wysuszyły. Jeśli tak, delikatnie wyjmij je(wysuszone rośliny są bardzo delikatne i łatwo się kruszą) i przyklej na lewej kartce.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 33 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w DIY przez użytkownika Natalia
0 głosów
2 odpowiedzi 29 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w DIY przez użytkownika Marysia
0 głosów
1 odpowiedź 40 wizyt
pytanie zadane 26 października 2015 w DIY przez użytkownika Dorota
+2 głosów
2 odpowiedzi 111 wizyt
pytanie zadane 25 sierpnia 2015 w DIY przez użytkownika Wiktoria
+1 głos
2 odpowiedzi 50 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Grażyna
asd

...