Jak pielęgnować hippeastrum (amarylis) ?

0 głosów
64 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2015 w Dom i ogród przez użytkownika Agata
Kupiłam sobie tą dość nietypową roślinę jednak nie mam dużego doświadczenie i nie wiem jak ją prawidło pielęgnować ? Ktoś podzieli się informacją abym mi nie zwiędła ?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 17 lutego 2016 przez użytkownika Magda (6,120)

Roślina ta pochodzi z gorącego klimatu Ameryki Południowej. Na jej długich łodygach lokalizują się kwiaty, które wyglądem przypominają lilie. Mają kolor czerwony, różowy lub biały. Gatunek ten ma długie i sztywne łodygi oraz liście. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyć oko w naszych domach.

  1. Doniczka – ten kwiat potrzebuje solidnej doniczki(15-20 cm). Musi ona utrzymać roślinę po zakwitnięciu, a nie przewrócić się.

  2. Sadzenie – wykorzystujemy sypką oraz użyźnioną ziemię. Cebulka powinna zostać zanurzona w ziemi w 2/3 swojej wysokości.

  3. Otoczenie – roślina lubi słońce. Warto więc ustawić ją w dobrze nasłonecznionej lokalizacji.

  4. Podlewanie –dopóki roślina nie puści pierwszych pąków unikaj zbyt częstego jej podlewania. Gdy kwiat wyrośnie z ziemi na około 2-3 centymetry można rozpocząć regularne podlewanie. Od czasu do czasu można dodać niewielką ilość nawozu. W połowie sierpnia zaczynamy podlewać rzadziej, a we wrześniu całkowicie przestajemy podlewać, dzięki temu cebule przejdą w tzw. stan spoczynku.

  5. Po zakwitnięciu – gdy kwiat zakwitnie przestawiamy doniczkę w miejsce, gdzie nie będzie bezpośrednio narażona na promienie słońca, dzięki temu będzie dłużej kwitnąć.

  6. Obracaj doniczkę – łodyga rośnie w kierunku słońca, jeśli będziesz obracać doniczkę uda ci się uniknąć przechylenia rośliny, a łodyga wyrośnie prosto.

  7. Wsparcie w postaci patyczka podtrzymującego łodygę przyda się w przypadku odmian rośliny rosnących na wysokość powyżej 60 cm.

  8. Po przekwitnięciu kwiatów obcinamy łodygę. Należy to zrobić na wysokości około 2-3 cm od ziemi.

  9. Gdy liście uschną obcinamy je i wyjmujemy cebulkę z ziemi. Przechowujemy ją w zacienionym oraz suchym miejscu, a na 5-8 tygodni przed czasem kwitnienia ponownie wsadzamy do ziemi.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 22 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Danka
0 głosów
1 odpowiedź 20 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Henia
0 głosów
1 odpowiedź 35 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2015 w Dom i ogród przez użytkownika Matylda
0 głosów
1 odpowiedź 25 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2015 w Dom i ogród przez użytkownika Izabela
0 głosów
1 odpowiedź 26 wizyt
pytanie zadane 25 sierpnia 2015 w Dom i ogród przez użytkownika Kornelia

W naszej bogatej ofercie sprzedaży znajdziecie państwo, tablice urzędowe, godła, herby itp.

szyldy.edu.pl
asd

...