Jak leczyć nerwicę lękową ?

0 głosów
50 wizyt
pytanie zadane 27 sierpnia 2015 w Psychologia przez użytkownika Barbara
Byłam u lekarza psychiatry i dowidziałam się że mam nerwicę lękową. Czy wiecie jak leczyć tą chorobę ? Czy prócz leków są jeszcze jakieś skuteczne formy terapii - czy można pozbyć się tego cholerstwa ?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 17 lutego 2016 przez użytkownika Magda (6,120)

Nerwica lękowa stanowi schorzenie dość trudno poddające się leczeniu. Jednocześnie może powodować problemy w normalnych funkcjonowaniu chorych w społeczeństwie. Niestety jest to schorzenie dość powszechne. Jakie wiec znamy sposoby jego leczenia?

Osoby chore nieustannie odczuwają lęk i poczucie zagrożenia, stale są zaniepokojone. Jednak wszelkie pojawiające się obawy są całkowicie bezpodstawne i nie ma możliwości logicznego uargumentowania ich występowania i zasadności.

  1. Odpowiednia diagnoza – znamy szereg schorzeń, które mogą dawać objawy podobne do nerwicy lękowej lub których będzie ona skutkiem. Konieczne jest więc udanie się do lekarza który stwierdzi czy występuje u nas nerwica lękowa oraz ewentualnie na jakim tle.

  2. Zmiany – jeśli choroba dopiero się u nas rozpoczęła dobrym pomysłem będzie calkowita zmiana otoczenia. Przeprowadzamy się zmieniamy szkołę czy pracę.

  3. Otoczenie – powinniśmy dbać o to aby w naszym najbliższym otoczeniu były głównie osoby z pozytywnym nastawieniem do życia, dzięki nim my również zaczniemy czerpać z życia pełnymi garściami.

  4. Właściwa dieta – gdy nasz jadłospis jest odpowiednio zbilansowany i zawiera wszystkie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania składniki to i my czujemy się lepiej. W przypadku nerwicy lekowej ważne jest dbanie o dostarczanie do organizmu odpowiednich ilości magnezu, witamin czy kwasów Omega 3.

  5. Ćwiczenia fizyczne – nerwica lękowa jest schorzeniem, które bardzo często wynika z tego iż boimy się że nie jesteśmy w pełni zdrowi i na pewno coś nam dolega. W momencie gdy wybierzemy swoją ulubioną formę aktywności fizycznej i zaczniemy ją uprawiać regularnie bardzo szybko poczujemy się znacznie lepiej.

  6. Psychoterapia – jej efekty w przypadku nerwicy lękowej nie są dostatecznie dobre. Może jednak stanowić element uzupełniający dla innych działań, które podejmiemy.

  7. Farmakologia – lekarz psychiatra może zalecić odpowiednie leczenie w przypadku zaburzeń wywołanych przez nerwicę lękową. Przyjmowane leki wykazują skuteczność u większości chorych, jednak część z nich wskazuje iż zażywane preparaty powoduje jedynie wyciszenie dokuczliwych objawów, gdy zaś postanawiają o odstawieniu specyfików od razu powracają.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 30 wizyt
pytanie zadane 9 października 2015 w Choroby przez użytkownika Elwira
0 głosów
1 odpowiedź 37 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 29 wizyt
pytanie zadane 31 października 2015 w Choroby przez użytkownika Patrycja
+1 głos
1 odpowiedź 28 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2016 w Psychologia przez użytkownika Wanda
+7 głosów
14 odpowiedzi 170 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w Psychologia przez użytkownika Asia
zxc

...