Jak zrobić domowe chipsy?

+2 głosów
40 wizyt
pytanie zadane 25 sierpnia 2015 w Kuchnia przez użytkownika Julia
Chciałbym zrobić w domu sama chipsy - bez chemii. Czy znacie jakiś sprawdzony przepis na taką przekoskę ? A da się zrobić chipsy bez tłuszczu tak aby były mniej kaloryczne ?

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 17 lutego 2016 przez użytkownika Magda (6,120)

Samodzielnie zrobione w domu chipsy nieco odbiegają smakiem od tych jakie możemy nabyć w sklepach. Jednak z pewnością wielu z nas będzie wolało wybrać takie samorobne, bo zwyczajnie wiemy co będziemy jeść.

Składniki: 2 średniej wielkości ziemniaki na osobę, ulubione przyprawy (np. sól, ostra oraz słodka papryka w proszku), olej roślinny.

Przygotowanie : jeśli jest taka możliwość przygotujmy olej w butelce z możliwością spryskiwania. Przygotowane ziemniaki obieramy ze skórki, dokładnie myjemy. Następnym krokiem jest pokrojenie ich na cieniutkie plasterki, powinny być one niemal przeźroczyste. Efekt takie trudno uzyskać podczas krojenia nożem. Istnieje specjalny przyrząd kuchenny o nazwie mandolina, który nam to umożliwi. Blachę wykładamy papierem do pieczenia, następnie układamy na nim plasterki ziemniaków. Kolejnym krokiem jest delikatne spryskanie ich olejem i obsypanie ulubionymi przyprawami oraz solą. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 stopni, blachę z chipsami wkładamy na 7-10 minut w tym czasie drzwiczki piekarnika powinny pozostać uchylone. Następnie wyjmujemy, przekładamy chipsy na drugą stronę i pieczemy znów 7-10 minut przy uchylonych drzwiczkach. Może się zdarzyć, że nie staną się one w tym czasie odpowiednio chrupkie, wówczas można je jeszcze przez kilka minut podsuszyć.

0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2016 przez użytkownika Olga (2,990)
  • Obierz ziemniaki
  • Obrane ziemniaki dokładnie umyj i osusz
  • Potnij na bardzo cienkie plastry lub zrób płatki obieraczką
  • Wrzucaj nieduże partie do rozgrzanego oleju. Jeśli chcesz zrobić wersję niskokaloryczną to możesz je upiec w piekarniku
  • Gdy chipsy się zarumienią wymnij je na papierowy ręcznik
  • przypraw do smaku ulubionymi przyprawami

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 34 wizyt
pytanie zadane 3 września 2015 w Kuchnia przez użytkownika Ona
0 głosów
2 odpowiedzi 56 wizyt
pytanie zadane 1 września 2015 w Kuchnia przez użytkownika Natalia
0 głosów
1 odpowiedź 27 wizyt
pytanie zadane 9 października 2015 w Kuchnia przez użytkownika Ala
+9 głosów
13 odpowiedzi 164 wizyt
pytanie zadane 1 września 2015 w Kuchnia przez użytkownika Monika
0 głosów
2 odpowiedzi 55 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w DIY przez użytkownika Natalia
zxc

...