Jak pozbyć się szerszeni

0 głosów
27 wizyt
pytanie zadane 25 sierpnia 2015 w Dom i ogród przez użytkownika Magdalena
Na mojej działce jest bardzo dużo szerszeni - wydaje mi się że mają gdzieś gniazdo. Jak mogę się ich pozbyć - ale bezpiecznie żeby nie zrobiły mi krzywdy ?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 17 lutego 2016 przez użytkownika Magda (6,120)

Ukąszenie przez szerszenia jest bardzo bolesne od takiego pszczoły czy osy. Wynika to przede wszystkim z różnic w jadzie oraz od wielkości żądła. Szerszeń może ukąsić swoją ofiarę wielokrotnie, gdyż nie pozostawia w jej ciele żądła. Osoby uczulone na jad tych owadów powinny w czasie gdy występują one z większym nasileniem przez cały czas mieć przy sobie ampułkostrzykawkę zawierającą adrenalinę na wypadek ukąszenia, gdyż już jedno może być tragiczne w skutkach. Jednak jeśli nie mamy alergii to potrzeba kilkuset użądleń aby zabić człowieka.

Pozbycie się szerszeni nie jest łatwe i często wymaga udziału straży pożarnej dla zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w trakcie usuwania gniazda. Ważna jest również pora doby, najlepiej późnym wieczorem lub w nocy. W tym czasie bowiem owady zlatują do gniazda i mamy znacznie większą pewność że część z nich nie powróci i nie założy nowego gniazda.

Ważne są również elementy prewencji przed owadami:

  1. Zabezpieczenie specjalną siatką – moskitierą przewodów wentylacyjnych oraz okien aby nie miały one możliwości dostania się do wnętrza budynku.

  2. Unikanie ostrych zapachów – perfumy czy alkohol mogą wywołać rozdrażnienie owada i sprowokować atak.

  3. Jeśli nie było konieczności pozbycia się gniazda w trakcie bytowania w nim owadów to warto przeczekać do pory zimowej. Wówczas robotnice giną, matka zakopuje się w ziemi aby przezimować, a gniazdo pozostaje puste. Możemy wówczas bezpiecznie się go pozbyć i zabezpieczyć przed nowym wybudowaniem.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 31 wizyt
pytanie zadane 25 sierpnia 2015 w Dom i ogród przez użytkownika Patrycja
0 głosów
1 odpowiedź 24 wizyt
pytanie zadane 25 sierpnia 2015 w Dom i ogród przez użytkownika Ola
+1 głos
2 odpowiedzi 29 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Andżelika
0 głosów
1 odpowiedź 30 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Olga
0 głosów
1 odpowiedź 109 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w Dom i ogród przez użytkownika Judyta
asd

...