Co oznacza pieczenie języka?

+1 głos
60 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2016 w Zdrowie przez użytkownika Ola
Od jakiś 2 miesięcy odczuwam silne pieczenie języka - czy jestem na coś chora ? Boję się że to coś poważnego - od czego może piec język?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 10 maja 2016 przez użytkownika Weronika (12,880)
W wielu przypadkach niezwykle trudno dojść do bezpośredniej przyczyny występowania bólu i / lub pieczenia w obrębie języka. Najczęściej dolegliwości te powodowane są przez choroby związane właśnie bezpośrednio z językiem jednak przyczyna może leżeć również w ogólnoustrojowych schorzeniach takich jak chociażby niedoczynność tarczycy, cukrzyca czy zaburzenia na tle nerwicowym.

Pieczenie języka może zostać wywołane przez zakażenie na tle wirusowym, grzybiczym lub bakteryjnym. Równie powszechną przyczyną pieczenia w obrębie języka jest uraz – atak padaczkowy w czasie którego język został przygryziony, niewłaściwie dopasowana lub stara proteza zębowa, oparzenie czy przekłuwanie języka w celu założenia kolczyka. Niektórzy specjaliści uważają iż pieczenie języka może się pojawić jako skutek alergii lub schorzenia o naturze stomatologicznej. Podrażnienie po spożyciu kiwi czy ananasa, dolegliwość wywołana jest przez zawarte w tych owocach kwasy owocowe. Pieczenie języka uznawane jest również za rzadki objaw nadwrażliwości na gluten. Palenie tytoni i picie nadmiernych ilości alkoholu również może skutkować wystąpieniem pieczenia języka.

Pieczenie języka może pojawić się w przebiegu chorób : refluks żołądkowo-przełykowy, awitaminoza, choroba wrzodowa żołądka oraz dwunastnicy, niedokrwistość z niedoboru żelaza i złośliwa, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, pęcherzyca, rumień wielopostaciowy, liszaj płaski, menopauza, zaburzenia hormonalne, psychiczne, neurologiczne. Skutek leczenia antybiotykami oraz chemioterapii.

Podobne pytania

+2 głosów
3 odpowiedzi 38 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2016 w Zdrowie przez użytkownika Dusia
0 głosów
1 odpowiedź 6 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2016 w Zdrowie przez użytkownika Helena
+1 głos
1 odpowiedź 94 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2016 w Niemowlęta przez użytkownika Aniela
0 głosów
1 odpowiedź 12 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2016 w Zdrowie przez użytkownika Renata
0 głosów
1 odpowiedź 5 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2016 w Zdrowie przez użytkownika Sara

...