Co na wzdęcia w ciąży?

+1 głos
53 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2016 w Ciąża przez użytkownika Alina
Wkrótce będę mamą ale w ciąży mam straszne wzdęcie - czy znacie na to jakiś bezpieczny sposób ?

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 11 marca 2016 przez użytkownika Magda (6,120)
 1. Bez objadania się – posiłki powinny być co dwie godziny jednak porcje niewielkie. Gdyż duże ilości pochłanianego jedzenia sprzyjają pojawieniu się mdłości. Nie warto również dopuszczać do pojawienia się uczucia głodu. Żeby skutecznie go unikać na wszelki wypadek noś w torebce np. batonik musli, aby nawet po za domem móc szybko cos przekąsić.

 2. Nie dla gwałtownego wstawania – gdy wstajesz rano lub po drzemce z łóżka rób to bardzo powoli bez gwałtownych ruchów. Najpierw podnieś się do pozycji półleżącej i poproś kogoś aby zaparzył ci szklanke herbaty wypij ją w takiej pozycji. Możesz ją ewentualnie zastąpić wodą mineralna lub delikatną przekąską – np. sucharkiem.

 3. Wybierz wasciwy dla siebie preparat witaminowy. Niektóre witaminy są dla części pań nie do zaakceptowania, wielkość tabletki lub smak otoczki powodują dodatkowo pojawienie się mdłości. Warto dobrać z pomocą lekarza lub farmaceuty takie pastylki które nie będą wywoływać takich objawów.

 4. Dbaj o swoją dietę, warto zwracać szczególną uwagę na to co jemy. Smażone potrawy mogą nasilać mdłości. Nie unikajmy jednak swoich kulinarnych zachcianek, gdyż mogą zmniejszyc mdłości.

 5. Wypróbuj napar z imbiru lub ssij plasterek, mdłości powinny ustapić.

 6. Przekąski, niewielkie porcje np. bakalii.

 7. Zjedź coś malutkiego przed samym pójściem do łóżka, wówczas rano nie powinnas obudzić się z silnym ssanie w żołądku.

 8. Staraj się dużo pić nie zmuszaj się jednak do jedzenia, twój apetyt z czasem powróci.

 9. Unikamy ostrych zapachów.

 10. Często myjemy zęby.

 11. Unikamy palenia tytoniu zarówno biernego jak i tym bardziej czynnego.

 12. Dokladnie wietrzymy mieszkanie.

 13. Zakładamy ubrania przewiewne, luźne i nie uciskające.

 14. Dbamy o odpowienią ilość odpoczynku.

 15. Dbamy o ruch na świeżym powietrzu – spacery.

0 głosów
odpowiedź 10 maja 2016 przez użytkownika Weronika (12,880)
Jeśli gazy, wzdęcia, odbijania są szczególnie dokuczliwe i często się powtarzają konieczne może być wprowadzenie zmian do diety. Kobiety ciężarne powinny ograniczyć spożywanie cukru i owoców, gdyż właśnie cukier w każdej formie może prowokować wzdęcia. Dodatkowo warto unikać warzyw strączkowy wszelkich wafli, soczewicy, cieciorki fasoli, grochu czy bobu jak również tych kapuścianych kapusty czy kalafiora.

Kolejną ważną rzeczą jest wprowadzenie większej ilości posiłków za to mniejszych objętościowo. Przy każdym jedzeniu dbamy o dokładne pogryzienie kęsów i jedzenie w spokoju. Wskazuje się również aby nie pić w czasie jedzenia a dopiero popijać do kolacji lub obiedzie.

Dieta powinna być lekkostrawna, potrawy duszone oraz gotowane. Wskazane są jajka, chude mięso, jogurty czy ryż. Z owoców zaleca się cytryny oraz banany. Jak również powinno się pić dużo niegazowanej wody mineralnej.

Poza zwyczajami żywieniowymi dbajmy o to aby nasz ubiór nie był nazbyt ciasny, nie jemy na dwie godziny przed pójściem spać (przy dokuczliwym głodzie zjedzmy coś niewielkiego i lekkostrawnego), spaceruj i wykonuj proste ćwiczenia odpowiednie dla kobiet w ciąży, dbaj o ruch.

Podobne pytania

+4 głosów
2 odpowiedzi 63 wizyt
pytanie zadane 9 października 2015 w Ciąża przez użytkownika Celina
+1 głos
1 odpowiedź 27 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2016 w Ciąża przez użytkownika Kaszląca
0 głosów
1 odpowiedź 38 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2016 w Ciąża przez użytkownika Irena
0 głosów
1 odpowiedź 205 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w Ciąża przez użytkownika Ala
+6 głosów
4 odpowiedzi 67 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2016 w Ciąża przez użytkownika Iza
asd

...