Co to jest zespół paranoidalny i jak się go leczy?

+1 głos
98 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w Psychologia przez użytkownika Wioletta
Dowiedziałam się, że moja koleżanka ma zespół paranoidalny - nie wiem co to jest a chciałbym jej pomóc. Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić na czym polega ta choroba i jak się ją leczy ?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 27 kwietnia 2016 przez użytkownika Weronika (12,880)
Są to inaczej zaburzenia urojeniowe, a dawniej nazywano je obłędem. Osoby chorujące Ne te przypadłość posiadają szereg dokładnie poukładanych urojeń oraz przeświadczeń zarówno o własnej osobie jak i o otaczającym je świecie. Są to elementy, które zgodnie ze swoim statusem nie mogły by zaistnieć w rzeczywistym świecie. Stanowią jedynie wyobrażenie chorej osoby o konkretnej sytuacji i nie mają nic wspólnego z tym co dzieje się naprawdę.

W przypadku zespołu paranoidalnego zaburzenia u pacjenta nie są do końca poukładane i nie dotyczą tylko jednej sfery życia. Są rozrzucone i trudne do ogarnięcia. Zdarza się że mają charakter całkowicie przypadkowy, a u chorego mogą występować różnego rodzaju halucynacje oraz zaburzenia w toku myślenia.

Leczenie zespołu paranoidalnego jak i samych zaburzeń paranoidalnych jest niezwykle utrudnione. Chorzy zwykle kierowani są na leczenie przez namowę bliskich osób, a sami nie chcą lub obawiają się jego podjęcia, gdyż zaburzony obraz rzeczywistości sprawia ze nie widzą problemu.

W leczeniu stosuje się najczęściej farmakoterapię – leki należące do grupy neuroleptyków, mogą one powodować uzależnienia.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 37 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 31 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2016 w Psychologia przez użytkownika Marzenka
+1 głos
2 odpowiedzi 46 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2015 w Choroby przez użytkownika Bernadeta
0 głosów
1 odpowiedź 54 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2015 w Choroby przez użytkownika Wiktoria
0 głosów
1 odpowiedź 39 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2015 w Choroby przez użytkownika Monika
zxc

...