Jak pomóc alkoholikowi?

0 głosów
25 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w Psychologia przez użytkownika Żaneta
Mój teść ma problem z alkoholem - bardzo pije i chciałabym mu jakoś pomóc. Jak mogę to zrobić ?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 25 kwietnia 2016 przez użytkownika Weronika (12,880)
Choroba alkoholowa w wielu rodzinach nadal stanowi temat tabu. Zakorzenienie uzależnienia w psychice chorego jest tak silne, iż najczęściej nie jest on w stanie samodzielnie wyjść z uzależnienia. Nie pomagają również reakcje i zachowania najbliższej rodziny, która poprzez swoje współuzależnienie bardzo często nieświadomie dalej popycha w picie lub daje na to nieme przyzwolenie.

Decyzja o zaprzestaniu picia i abstynencji musi wyjść od samego uzależnionego. Jednak jest to dopiero początek drogi. Gdyż wyjście z alkoholizmu jest niezwykle trudne i obciążające psychicznie, a osoby które w niego popadają już są słabe.

Zwykle zachodzi konieczność długotrwałej terapii, której poddać muszą się również członkowie najbliższej rodziny jako osoby współuzależnione. Jeśli alkoholik nie chce się leczyć a my już nie dajemy radę warto wybrać się do psychologa i spróbować wyjść z współuzależnienia i postawić na siebie.

Zabrzmi to drastycznie ale taka terapia może dać nam siłę do zakończenia realizacji z osobą pijącą i paradoksalnie to w niektórych sytuacjach będzie najbardziej pomocne, gdyż odbicie się od dna i upadek na sam dół skłoni do rozpoczęcia walki z uzależnieniem

Nie proponujmy alkoholikowi alkoholu nie dawajmy przyzwolenia na picie. Jak będzie chciał to oczywiście wyjdzie i się napije, nie zapobiegniemy wszystkiemu. Dajmy jednak odczuć że jego postępowanie nie jest akceptowane lub jest wręcz potępiane.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 28 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2016 w Psychologia przez użytkownika Wanda
+8 głosów
4 odpowiedzi 124 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2016 w Psychologia przez użytkownika Irenka
0 głosów
1 odpowiedź 31 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2016 w Psychologia przez użytkownika Marzenka
+3 głosów
4 odpowiedzi 53 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w Psychologia przez użytkownika Aneta
+7 głosów
14 odpowiedzi 170 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w Psychologia przez użytkownika Asia
zxc

...