Czy kofeina jest zdrowa?

+1 głos
21 wizyt
pytanie zadane 28 października 2015 w Zdrowie przez użytkownika Zyta
Pijemy wiele kawy ale zastanawia mnie czy ta kofeina jest zdrowa czy bardziej szkodzi ? W niektórych publikacjach piszą żeby kawy nie pić bo niezdrowa a w innych że bardzo zdrowa ale w odpowiedniej ilości - to ile powinno się wypijać kawy dziennie aby była bezpieczna ?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 14 kwietnia 2016 przez użytkownika Weronika (12,880)
Długofalowy wpływ kofeiny na ludzki organizm nie został do tej pory dokładnie zbadany. Z pewnością istnieje wiele przekonań czy mitów związanych z oddziaływaniem kofeiny na człowieka.

Wśród pozytywnych aspektów spożywania umiarkowanej ilości kofeiny wymienić należy : zapobieganie rozwojowi choroby Parkinsona, zapobieganie rozwojowi cukrzycy typu II, czy zapobieganie chorobom wątroby.

Pośród negatywnych aspektów wskazuję się że nadmierne spożywanie kofeiny może przyczyniać się do wzrostu ryzyka chorób krążenia czy zawału serca. Dodatkowo kawa niefiltrowana może powodować wzrost poziomu złego cholesterolu.

Kawa i napoje energetyczne zawierające kofeine mają działanie krótkotrwale pobudzające nasz układ nerwowy, pomagają w skoncentrowaniu uwagi i pokonaniu senności. Mogą jednak powodować uzależnienia lub wywoływać niedobory magnezu w organizmie, są również niewskazane dla kobiet w okresie ciąży.

Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi czy kofeina jest zdrowa.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 79 wizyt
pytanie zadane 3 września 2015 w Kuchnia przez użytkownika Wiktoria
0 głosów
1 odpowiedź 39 wizyt
pytanie zadane 1 września 2015 w Pielęgnacja przez użytkownika Klaudia
0 głosów
1 odpowiedź 21 wizyt
pytanie zadane 28 października 2015 w Żywność przez użytkownika Justyna
+36 głosów
27 odpowiedzi 975 wizyt
pytanie zadane 26 listopada 2016 w Zdrowie przez użytkownika Malgorzata_43 (2,590)
+5 głosów
4 odpowiedzi 67 wizyt
asd

...