Jak leczyć refluks żołądka?

0 głosów
12 wizyt
pytanie zadane 27 października 2015 w Choroby przez użytkownika Michalina
Od wielu lat cierpię na refluks żołądka. Niestety leki które biorę działają tylko objawowo - kiedy zakończę kurację po jakimś czasie refluks znowu wraca. Czy są jakieś domowe sposoby na pozbycie się tej uciązliwej dolegliwości ?

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 13 kwietnia 2016 przez użytkownika Weronika (12,880)
Leczenie refluksu żołądkowego opiera się przede wszystkim na wdrożeniu odpowiednich zachowań dietetycznych. Istnieje wiele list produktów wskazanych zakazanych u osób cierpiących z powodu refluksu. Problemem staje się ich wzajemne wykluczanie się przez co chory właściwie nie wie co może a czego nie może jeść.

Z pewnościa konieczne jest zrezygnowanie z takich produktów jak : kawa, alkohol, papierosy, herbata, czekolada, napoje gazowane, smażone i tłuste potrawy, cytrusy, ocet, miętę.

Wszelkie inne produkty mogą znaleźć się zarówno na liście tych dobrych jak i złych. Również nie jest powiedziane że któryś z wymienionych powyżej nie zaliczy się u jednej osoby do dopuszczalnych gdyz nie będzie nasilał dolegliwości. Klucz leży w obserwowaniu wlasnego organizmu i indywidualnym opracowaniu najlepszej diety, po której będziemy się dobrze czuć.

Wskazany jest również ruch, szczególnie aerobowy na świezym powietrzu i regularny aby refluks się nie nasilał. Lekarz może zalecić stosowanie leków z grupy inhibitorów pompy protonowej. Mają one jednak działanie objawowe, i gdy zaprzestaniemy lub zakończymy kurację problem wróci.
0 głosów
odpowiedź 30 listopada 2016 przez użytkownika akuma (2,470)
Zwróć uwagę na to co jesz, umów się na konsultację z dietetykiem.

Ważne jest też by głowa była wyżej niż nogi podczas snu. Możesz pod łóżko dodać cegły(z tej strony po której masz głowę) lub spać na dużej ilości poduszek tak by zawartość żołądka miała problemy z cofaniem się.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 11 wizyt
pytanie zadane 9 października 2015 w Choroby przez użytkownika Elwira
0 głosów
2 odpowiedzi 30 wizyt
pytanie zadane 27 sierpnia 2015 w Choroby przez użytkownika Czesława
0 głosów
1 odpowiedź 5 wizyt
pytanie zadane 27 października 2015 w Choroby przez użytkownika Brygida
0 głosów
1 odpowiedź 4 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2016 w Zdrowie przez użytkownika Martyna
0 głosów
1 odpowiedź 9 wizyt
pytanie zadane 6 stycznia 2016 w Choroby przez użytkownika Milena

...