Organizacja wesela - od czego zacząć?

+26 głosów
40 wizyt
pytanie zadane 29 listopada 2016 w Ślub i wesele przez użytkownika Basia1992 (2,280)
Wraz z narzeczonym planujemy ślub. Termin mamy juz ustalony. Uroczystosc odbedzie sie w sierpniu 2018 roku.

Mam swiadomosc, ze czasu jest niewiele. Wpadlam w panike. Nie mam zielonego pojecia od czego zaczac. Sale juz mamy.

Czy juz teraz powinnismy szukac fotografa i florystki? Kiedy powinnismy rozdac zaproszenia?

19 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2016 przez użytkownika kasia44 (370)
Wybierając się za organizację swojego ślubu i wesela musimy przede wszystkim przygotować się na długofalowy proces organizacyjny, najlepiej bazując na poradach i doświadczeniu znajomych par, którym udało się zorganizować swój wymarzony ślub i wesele.

Pamiętajmy, do organizacji ślubu i wesela trzeba się solidnie przygotować, bo podobno „Jaki ślub – takie całe życie”!

Od czego należy zacząć? Najlepiej od wyznaczenia daty ślubu, zastanowienia się czy ma być to ślub konkordatowy czy tylko cywilny, na ile osób ma być przyjęcie, czy chcemy wesele tradycyjne czy nowoczesne. Następnym krokiem powinno być spotkanie z rodzicami w celu omówienia najważniejszych kwestii organizacyjnych, aby w przyszłości nie było żadnych nieporozumień, kto za co płaci i czym się zajmuje, a także opracowanie wstępnego budżetu przewidywanych wydatków. Ważne jest przy tym sporządzenie listy gości co ułatwi nam wszelkie rachunki, a także harmonogramu przygotowań, aby wiedzieć co i kiedy mamy zamiar załatwić.

źródło: abcslubu.pl
0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2016 przez użytkownika Karolina81 (140)
Jeżeli macie już wyznaczoną datę ślubu, kolejnym etapem powinien być wybór zespołu czy DJ'a oraz fotografa i kamerzysty. Na około pół roku przed ceremonią warto rozpocząć poszukiwania sukni ślubnej i garnituru oraz obrączek. To także dobry moment na zamówienie zaproszeń i umówienie się na próbny makijaż i fryzurę. 3 miesiące przed ślubem warto zapisać się na kurs tańca i wybrać piosenkę na pierwszy taniec. Na tym etapie należy również pomyśleć nad dekoracją kościoła i sali weselnej. Gości zaprasza się zwykle 2 miesiące przed ceremonią zaślubin.
0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2016 przez użytkownika kasienka88 (1,150)

Gratulacje! smiley To będzie piękny czas w Waszym życiu. Najlepiej rozpisać sobie wszystko na kartce i zaangażować osoby trzecie do pomocy. Już teraz zacznijcie rozglądać się za fotografem i kamerzystą. Przeglądajcie portfolio i ustalcie jaki typ zdjęć Was interesuje. Kolejną kwestią do załatwienia "na już" jest wybranie orkiestry/ DJa. Te najlepsze zespoły mają porozpisywane imprezy na kilka lat do przodu. Warto o to zadbać wcześniej. Przeglądaj katalogi z sukniami ślubnymi, bazuj na doświadczeniu swoich zamężnych już koleżanek. 4 miesiące przed ślubem ustaliłabym menu.  Jeśli chodzi o rozdawanie zaproszeń ślubnych.. myślę, że wręczenie ich 3 miesiące przed ceremonią będzie OK.

0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2016 przez użytkownika potterhead (2,490)
Do 2018 jest dużo czasu.

Podejdź do tego na spokojnie. Rozplanuj wraz z narzeczonym ile macie odłożonych pieniędzy na ślub i wesele.Na kartce rozpisz ilu gości chcecie zaprosić. O ile chcecie wziąć ślub kościelny to udajcie się do proboszcza parafii w której chcecie wziąć ślub i ustalcie termin ślubu i nauk przedmałżeńskich. Mogą być komplikacje, jeśli będzie to ślub kościelny jednostronny(jest taki kiedy jedna osoba jest niewierząca lub jest innej wiary).

Jeśli nie masz czasu to poproś kogoś z rodziny, przyjaciółkę by pomogła wam w doborze sali na wesele, kwiatów, tortu, sukni ślubnej, fryzjerki i kosmetyczki.
0 głosów
odpowiedź 29 listopada 2016 przez użytkownika Vlada (2,540)
Jeśli macie bardzo duży budżet zgłoście się do jakiejś firmy, która organizuje wesela. Dostaniecie kilka sal do wyboru, doradzą w doborze menu, kwiatów, zaproszeń czy w wybraniu kapeli. Ogółem odwalą za was prawie całą czarną robotę, a wy będziecie tylko wybierać między A, a B :)
komentarz 30 listopada 2016 przez użytkownika Asia66 (800)
Korzystałam z takiej opcji i to był strzał w 10. Firma miała świetne kontakty, więc nikt nie zawiódł :-). Ominął nas cały stres i szarpanina. Mieliśmy czas żeby cieszyć się sobą :). Polecam tą opcje
komentarz 8 grudnia 2016 przez użytkownika roszpunka (1,900)
Ja także korzystałam - Pani słuchała i robiła pod nas, doradzała, pomagała, ja polecam taką opcję :)
0 głosów
odpowiedź 30 listopada 2016 przez użytkownika dzesi (910)
Mnie także to teraz czeka! :( Zaczynamy od sali, zespołu, fotografa. To wszystko mamy już zaklepane, teraz jesteśmy na etapie wybierania dodatków, strojów dla nas itd.
0 głosów
odpowiedź 30 listopada 2016 przez użytkownika Monika4 (470)
Będzie dłuuugo :)W związku z ostatnimi wydarzeniami w firmie zdecydowanie postanowiłam pisać podanie o podwyżkę. I teraz mam problem, bo to pierwsza moja praca na etacie i pierwsze podanie o podniesienie płacy. Potrzebuję porady, sprawa wygląda tak:- zostałam zatrudniona 7 m-cy temu na na 2 miesięczną umowę próbną z najniższą możliwą stawką i obietnicami szybkiego podniesienia płacy.- musiałam właściwie sama wszystkiego się nauczyć i poprawnie prowadzić oddział.- po 2 miesiącach miałam rozmowę z zarządem, na której ponoć wypadłam dobrze, stawkę podniesiono mi o 1 kategorię zaszeregowania i tak mam do dziś (dodam, że wszyscy z mojego naboru - 7 osób - otrzymało po rozmowie identyczne warunki).- ponad miesięc temu dostałam na placówkę nową osobę do przyuczenia. Nauczyłam ją wszystkiego, co powinna umieć, łącznie z tym, że zaczęłam przyuczać do dalszych rzeczy niż miałam. To tak na zaś z własnej - żeby potem miała łatwiej.- tydzień temu ta dziewczyna wraz z dwoma innymi osobami miały rozmowę z zarządem, bo kończył się ich okres próbny.- "moja" podopieczna wypadła najlepiej z całej trójki, dostała obietnicę podniesienia pensji o dwie stawki w górę (czyli o jedną wyżej ode mnie). Wczorej okazało się, że całej trójce tak podnieśli - nawet dziewczynie, która miała złą opinie wystawioną przez kierownika i groziło jej w ogóle podziękowanie za współpracę - a już na pewno nie podwyżki.- oczywiście gratuluję całej trójce, ale też krew nagła mnie zalewa. Oni się od nas uczyli, pracują krócej, a będą zarabiać więcej. Dodatkowo ja ponoszę odpowiedzialność fianansową za placówkę, oni nie.Teraz tak:- Czy mogę użyć m.in tego argumentu w podaniu? Tzn, że osoba, którą ja uczyłam (ona poświadczy, że uczę dobrze) i ma mniejsze doświadczenie zarabia więcej ode mnie?- Startować o jedną stawkę wyżej (wtedy zrównam się z nimi), od razu o dwie?- A może siedzieć cicho i nie podskakiwać? Bo mój kierownik przy ocenie rocznej powiedział, że jest zadowolony, wszystko ok - ale nie będzie wnosił o podwyżkę dla mnie (tyle, że to było przed akcją z nowymi). A takie podania są u nas opiniowan przez kierowników...Co robić??:(
0 głosów
odpowiedź 30 listopada 2016 przez użytkownika beczulka (830)
Zacznijcie od sali, fotografa, zespołu i takich rzeczy, później przygotujcie listę gosci, poszukajcie winietek, zaproszeń itd.
0 głosów
odpowiedź 4 grudnia 2016 przez użytkownika pomocna (2,580)
 • Zaplanuj budżet. Ile pieniędzy możesz przeznaczyć na każdą z rzeczy
 • pójdź na plebanię i urzędu by zaklepać termin 
 • Pomyśl czy wesele ma być kameralne, dla najbliższych, czy cała rodzina z każdego zakątka świata ma się zjechać na tą uroczystość
 • Zrób listę gości
 • Zadzwoń/napisz do każdej osoby z pytaniem czy przyjdzie na wesele i czy będzie brała ze sobą osobę towarzyszącą.
 • Możesz zrobić też wydarzenie na fb i tam każdy gość będzie musiał potwierdzić swoją obecność
 • Jak już będziesz wiedziała kto przyjdzie znajdź kilka sal, które pomieszczą taką ilość osób, umów się na spotkanie, zapoznaj się z ich ofertą, porównaj ceny i oferty
 • Zamów zaproszenia i wyślij je do osób, które na pewno przyjdą na wesele. Zamów kilka więcej, bo można się pomylić lub kubek z kawą wyleje sie na zaproszenie.
 • Wybierz salę, która najbardziej ci przypada do gustu
 • Jeśli w cenie sali nie ma kwiatów, tortu etc, możesz zająć się tym sama. 
 • Fotografa lub kamerzystę warto wynająć by mieć z tego dnia cudowną pamiątkę. Ale sprawdź ich portfolio zanim zdecydujesz się na współpracę
 • Pomyśl nad tym czy chcesz by na weselu grał zespół czy DJ
 • Pomyśl o wodzireju
0 głosów
odpowiedź 4 grudnia 2016 przez użytkownika Vlada (2,540)
Polecam zatrudnienie weeding plannera. Ja tak zrobiłam i byłam mega zadowolona. Pani bardzo nam pomogła, powiedziała byśmy się niczym nie stresowali. Załatwiła nam kilka zniżek i pomogła nam zrealizować wszystkie pomysły na ślub i wesele :)

Podobne pytania

+40 głosów
22 odpowiedzi 192 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2016 w Ślub i wesele przez użytkownika Iga
+8 głosów
3 odpowiedzi 14 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 19 wizyt
pytanie zadane 31 października 2015 w Żywność przez użytkownika Calineczka
0 głosów
1 odpowiedź 11 wizyt
pytanie zadane 28 października 2015 w Żywność przez użytkownika Pati

...