Etat czy własna działalność?

+23 głosów
245 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2016 w Praca i kariera przez użytkownika Asia26l (2,710)
W moim życiu nadszedł czas poważnych zmian. Aktualnie pracuje w prywatnej firmie, zarabiam plus minus 4.000 zł. Zdaje sobie sprawę z tego, że jak na polskie realia jest to duża kwota. Jednak w obecnej pracy nie mam żadnych szans na rozwój. Awans również nie wchodzi w grę. Nie ukrywam, że ta sytuacja mnie trochę deprymuje.

Co zrobilibyście na moim miejscu?

1. Pozostali na etacie w obecnej firmie i poszukiwali innych form kształcenia (np. nauka języka obcego, kurs księgowości?)

2. Poszukali pracy w innej firmie

3. Założyli własną działalność. Mam pewien pomysł. Jednak nie jestem w stanie skalkulować ryzyka. Nie ukrywam, że należę do ludzi ceniących spokój i stabilność :-)

15 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 27 listopada 2016 przez użytkownika Edytagdansk (560)
Z ostatnich doniesień wynika, że przyszłość naszych emerytur jest niepewna. Dotychczas etat zapewniał pewną, ale niewielką emeryturę, z kolei własna działalność mniejsze świadczenia, ale większe możliwości oszczędzania. Czy teraz lepiej jest zaufać państwu czy też wziąć sprawy w swoje ręce?

Dotychczas wiek emerytalny osiągaliśmy w wieku 60 i 65 lat, odpowiednio kobiety i mężczyźni. Jednak wraz z początkiem tego roku wiek ten został wydłużony i zrównany dla obu płci do 67 roku życia. Wynika z tego, iż nie tylko musimy dłużej pracować, ale też i odkładać na nasze emerytury. W obliczu ostatnich planowanych zmian w OFE nasza przyszłość nie wygląda kolorowo. Czy damy radę zapracow
0 głosów
odpowiedź 30 listopada 2016 przez użytkownika kasienka88 (1,150)
Rok temu byłam w tej samej sytuacji. Skończył mi się urlop wychowawczy, a na myśl o powrocie o dawnej pracy.. robiło mi się niedobrze. Zaryzykowałam i nie żałuję. Prowadzę kawiarnie dla mam z dziećmi. W moim królestwie organizowane są również warsztaty motywacyjne dla kobiet. Też byłam pełna obaw. Bałam się, że nie podołam biurokracji. Podstawą jest stworzenie dobrego biznesplanu. Powinnaś pamiętać o uprzednim zbadaniu rynku. Opowiadaj osobom postronnym o swoim pomyśle. W ten sposób zweryfikujesz czy trafiasz w potrzeby potencjalnych konsumentów. Pamiętaj, że możesz skorzystać z dotacji UP albo inkubatorów przedsiębiorczości. Nie będę ukrywać, że zawsze było kolorowo. Miałam chwile zwątpienia. Z perspektywy czasu wiem, że podjęłam dobrą decyzje. Nie wyobrażam sobie powrotu na etat. Jestem spełniona i mogę swobodnie dysponować swoim czasem.
0 głosów
odpowiedź 30 listopada 2016 przez użytkownika erika (740)
Ja jestem na etacie, mój narzeczony ma firmę, jakbym miała wybierać to bym wybrała firmę :/ mnie męczy wstawanie i praca po 8 h, nie mam do tego zdrowia :/
komentarz 2 grudnia 2016 przez użytkownika Basia1992 (2,280)
W takiej sytuacji nie zastanawialabym sie nad zmiana swojej sytuacji. Pracowalam przez pol roku w korpo i to byly najgorsze miesiace w moim zyciu. Jesli masz tylko na siebie pomysl to go smialo zrealizuj. Szkoda zycia na bycie w miejscu ktore Cie nie uszczesliwia. To samo tyczy sie autorki wątku :). Dziewczyny odwagi !!!
0 głosów
odpowiedź 1 grudnia 2016 przez użytkownika Asia66 (800)
Będę w mniejszości. Zdecydowanie etat. Wiąże się on z pewnymi ograniczeniami (jestem zależna od pracodawcy), ale o 16 wychodzę i nie muszę się martwić ZUSem, księgowością i setką innych rzeczy. Czujesz się wyeksplautowana?

Przypomnij sobie co w tej pracy lubiłaś / dlaczego ją wybrałaś. Może poproś szefa o rozszerzenie obowiązków ?

Inwestuj w języki. :) Z moich obserwacji wynika, ze teraz na rynku pracy bardzo pożądany jest niemiecki, hiszpański, rosyjski, chiński.
0 głosów
odpowiedź 4 grudnia 2016 przez użytkownika pomocna (2,580)
Biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy i jak trudno jest dostać bardzo dobrze płatną pracę aktualnie bym siedziała jeszcze na tym stanowisku. Pomyślałabym o jakiś kursach lub nauce jakiegoś rzadkiego języka(np. chiński).
0 głosów
odpowiedź 4 grudnia 2016 przez użytkownika Vlada (2,540)
Najlepiej pracować samemu na siebie posiadając własną firmę. Przemyśl czy się do tego nadajesz, czy masz odpowiednią ilość pieniędzy na start. No i pomysł. Przemyśl czy wiesz jaka to miałaby być firma i czy będzie w stanie sama na siebie zarabiać.
0 głosów
odpowiedź 5 grudnia 2016 przez użytkownika Ala90 (2,720)
Lepiej zostać na obecnym stanowisku pracy, chyba, że dzieje się w niej coś złego. Jeśli w firmie nie masz co liczyć na rozwój to radzę poszukać firmy, w której szukają pracownika na to samo stanowisko i w której będziesz mogła się rozwijać :)
0 głosów
odpowiedź 6 grudnia 2016 przez użytkownika miodek (2,460)
Asiu, na twoim miejscu zostałabym w tej firmie i oszczędzała pieniądze. Co jak co trudno teraz znaleźć dobrą pracę. Między czasie zainwestowałabym w kursy, może zaczęła studiować zaocznie. W wolnych chwilach szukała innej pracy, która pozwoli mi się rozwijać.

Myśląc o własnej działalności należy pomyśleć czy ma się do tego głowę. Wiele osób nie ma predyspozycji do prowadzenia firmy oraz kierowaniem innymi ludźmi.

Własna działalność wiąże się z dużymi wydatkami, zwłaszcza na początku. Trzeba bardzo dużo zainwestować i zdając sobie sprawę, że od razu firma nie będzie przynosić dużych zysków(może się zdarzyć, że będzie przynosić straty).
0 głosów
odpowiedź 7 grudnia 2016 przez użytkownika Olga (2,990)
Asiu, na razie zostań tam gdzie pracujesz. Jeśli chcesz możesz zacząć nowy kierunek studiów zaocznie, zapisać sie na jakiś kurs językowy(coraz częściej można znaleźć dobrą pracę nawet z samymi podstawami języka japońskiego, ale zwykle też trzeba znać wtedy dobrze angielski). Możesz między czasie poszukać innej pracy z dobrymi zarobkami.

Własna działalność jest dobrym pomysłem, ale musisz porządnie się zastanowić zanim podejmiesz próbę prowadzenia własnej działalności. Masz pomysł na firmę? Dobrze przemyśl czy firma ma szansę przebić się na rynku. Dzisiaj codziennie upada wiele małych firm. Zastanów się czy masz predyspozycję do prowadzenia firmy. Jeśli lubisz stabilność to prowadząc firmę tego nie zaznasz. Mogą być miesiące, kiedy to firma będzie ponosić straty niż zyski, zwłaszcza na początku.  Weź też pod uwagę, że pracując dla kogoś pracujesz przez kilka godzin dziennie, wracasz do domu i masz gdzieś co się dzieje w pracy, a z własną firmą tak nie ma.
0 głosów
odpowiedź 7 grudnia 2016 przez użytkownika potterhead (2,490)

Decyzję musisz podjąć sama. Etat jak i własna działalność ma swoje plusy i minusy. Ja na twoim miejscu zostałabym w obecnej firmie i zaczęła uczyć się języka, którego od dawna chcę się nauczyć :)
 

etat działalność
- płatny urlop
- nie trzeba prowadzić księgowości
- pracodawca za nas odprowadza składki
- stały czas pracy
- niższe składki ZUS
- elastyczny czas pracy
- kontrola nad działalnością
 

 

Podobne pytania

+24 głosów
15 odpowiedzi 206 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2016 w Praca i kariera przez użytkownika Asia26l (2,710)
0 głosów
1 odpowiedź 20 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2016 w Praca i kariera przez użytkownika Judyna
+3 głosów
2 odpowiedzi 101 wizyt
pytanie zadane 28 października 2015 w Praca i kariera przez użytkownika Renia
+7 głosów
3 odpowiedzi 48 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2016 w Praca i kariera przez użytkownika Elwira
+24 głosów
14 odpowiedzi 162 wizyt
asd

...